امور مالیاتی

امور مالیاتی

در شهر ارقام مفتخریم که با رعایت کامل قوانین مالیاتی کشور و استفاده از همه راهکارها و دستورالعمل های آن بهترین خدمات مالیاتی را به صاحبان کسب و کار ارائه می دهیم.

۱. خدمات مالیاتی مورد نیاز پس از ثبت شرکت

همه شرکت ها حداکثر دو ماه بعد از ثبت شرکت و قبل از اینکه هر فعالیتی انجام دهند، باید در سازمان امور مالیاتی کشور پرونده تشکیل بدهند. همچنین باید کد اقتصادی مخصوص به خود را دریافت کنند. این کد نحوه عملکرد شرکت، اعم از اینکه خدماتی باشد یا خرید و فروش کند را مشخص می کند و در همه فاکتورها و قراردادها عنوان می شود. به این نکته توجه کنید که در این مرحله حوزه  مالیاتی کسب وکار شما نیز باید مشخص و ثبت شود.

اگر شرکت شما پرونده مالیاتی نداشته باشد، نمی تواند در پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی خود را سر وقت مقرر، به سازمان مالیات و دارایی ارائه کند؛ و این یعنی شرکت شما مشمول جریمه خواهد شد.

اگر شرکت شما کالا و خدمتی را می فروشد، باید در «اداره کل مالیات بر ارزش افزوده» پرونده تشکیل بدهد و از این سازمان گواهی ثبت نام در این نظام را دریافت کند. در غیر این صورت نمی تواند مبلغ ۹٪ مربوط به مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتورهای خود لحاظ و از مشتریان دریافت کند اما باید مالیات آن را پرداخت کند.

فراموش نکنید مراحل اولیه بعد از ثبت شرکت، اهمیت بسیار زیادی دارند. بنابراین بهتر است همه این اقدامات با احتیاط و کاملا منطبق بر اصول و قوانین جاری طی شوند.

خدمات مالیاتی شهر ارقام در این مرحله شامل:

۲. خدمات مالیاتی دوره ای و موردی

هر شرکتی در بازه های زمانی مشخص موظف است اقداماتی قانونی انجام بدهد تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و مشمول جریمه مالیاتی نشود. مواردی مثل: تهیه، تنظیم و ارسال گزارش های معاملات فصلی، اظهارنامه ارزش افزوده، اظهارنامه مالیاتی و لیست ماهانه حقوق و دستمزد از مهم ترینِ این اقدامات قانونی اند.

اقدامات قانونی دیگری هم وجود دارند که دوره ای نیستند و در صورت بروز مشکلات مالیاتی انجام می شوند. بررسی پرونده های مالیاتی، ثبت اعتراض و دفاع از پرونده ها در این دسته از اقدامات جای می گیرند.

متخصصان ما در شهر ارقام به واسطه همکاری با مشتریان بسیار از صنایع و اصناف مختلف، تجربه های ارزشمندی در خصوص انواع پرونده ها و مشکلات مالیاتی به دست آورده اند. آنها این تجربیات را در قالب خدمات مالیاتی زیر به شما ارائه می دهند:

مطابق طرح جامع مالیاتی کشور، تحولات گسترده و بنیادینی در اصول و سیستم مالیات ستانی از بنگاه ها صورت گرفته است. ما با مهارت و تسلط کافی به این تغییرات، همواره بهترین و مناسب ترین راه حل را برای انطباق با تغییرات جدید به شما ارائه خواهیم کرد.

۳. خدمات مالیاتی ویژه

شهر ارقام برنامه  ویژه ای برای استرداد مالیات بر ارزش افزوده  صادرکنندگان در حداقل زمان ممکن دارد. ما با این برنامه،  حداکثر پس از ۶ ماه از ثبت درخواست، مبلغ بستانکاری را به شرکت شما باز می گردانیم.

همچنین برای انتخاب بهترین راه دفاع از صدور برگ تشخیص های متمم مربوط به سنوات گذشته شرکت شما، برنامه ویژه ای داریم. با این برنامه می توانیم خطر پرداخت مالیات مجدد برای سنوات گذشته تان را به حداقل برسانیم.

خدماتی که یک دفتر خدمات مالیاتی می تواند انجام دهد:

 1.  دفاعیات مالیاتی
 2. مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی
 3. خدمات مشاوره حقوقی مالیاتی
 4.  اظهارنامه مالیاتی
 5. مشاوره در رابطه با مالیات بین المللی
 6. مشاوره در جهت ثبت شرکت و تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد رهگیری
 7. همکاری با شرکت ها و سازمان ها در رابطه با مشاوره مالی و مالیاتی

 

خدمات مالیاتی

مالیات در ایران به دو دسته کلی تقسیم می شود:

۱- مالیات های مستقیم

۲-  مالیات های غیرمستقیم

مالیات مستقیم یعنی کسی که مسئول پرداخت مالیات است یک نفر باشد همان مودی مالیاتی در غیر این صورت مالیات غیر مستقیم خواهد بود.

انواع مالیات

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر بر درآمد از دارایی

پایه و اساس مالیات بر دارایی، دارایی مسئول پرداخت کننده مالیات(دارایی مؤدی مالیاتی) است است. مهم ترین نوع مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث است. مالیات بر ارث، مالیاتی است که از دارایی ها و ثروت شخصی که بعد از فوت او باقی مانده دریافت می شود  یعنی زمانی که دارایی شخص متوفی به وراث انتقال داده می شود دولت از آن دارایی در حال انتقال مالیات دریافت می کند.نرخ دریافت مالیات برای اموال متفاوت است.یکی از دلایل رد دفاتر همیشه نداشتن تیم خوب جهت دریافت خدمات حسابداری می باشد.

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر درآمد

همان گونه که از نام این نوع مالیات مشخص است مبنای دریافت مالیات، درآمد و دارایی اشخاص حقیقی و شرکت ها است.خدمات مالیاتی بر دریافت مالیات از دارایی اشخاص مهمترین نوع دریافت در مالیات بر درآمد است.نحوه دریافت مالیات متفاوت است. یک روش دریافت مالیات به طور جداگانه است از تک تک دارایی اشخاص به طور جداگانه مالیات دریافت می شود در این حالت بر هر یک از دارایی ها نرخ و شرایط مالیاتی متفاوتی ممکن است وضع شده باشد.یک روش دیگر، دریافت مالیات از مجموع درآمد یک شخص است. قوانین مالیاتی ایران ترکیبی از دو روش است ولی بیشتر به روش اول مالیات دریافت می شود.

 

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین کالای عرضه شده و ارزش مادی کالا و خدمات خریداری شده در بازه زمانی مشخص است. مالیات بر ارزش افزوده، حوزه های زیر را شامل می شود :عرضه ی کالا ، خدمات، صادرات و واردات. در مراحل مختلف (تولید، واردات و توزیع)  یک محصول که از هر بخش اقتصادی به بخش دیگر انتقال می یابد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کنند اما هزینه آخر را از مصرف کننده نهایی دریافت می کنند.

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر اجاره

 مالیات بر اجاره شامل، صاحبان املاک استیجاری می شود املاکی که به اجاره داده شده است.

نحوه تعیین میزان مالیات بر اجاره :عبارت است از کل مال  اجاره، پس از کسر ۲۵ درصد به خاطر هزینه ها و استهلاکات و تعمیرات مالک به خاطر اجاره.در صورتی که  موجر خود مالک نباشد مالیات بر اجاره از تفاوت اجاره دریافتی و پرداختی ملک مورد اجاره پرداخت می شود.

 1. خدمات مالیاتی حقوق و عوارض گمرکی

این نوع مالیات واردات و صادرات کالای هر کشور را شامل می شود که با نام تعرفه گمرکی از تاجران دریافت می شود به عنوان حق ورود و خارج شدن از کشور. این نوع از مالیات ها قانوناً تابع سیاست های  اتاق بازرگانی و شرایط اقتصادی هر کشور است و یکی از راه های درآمدزایی دولت ها محسوب می شود هستند، تعرفه هایی که وضع می شود می تواند بر اساس شاخص حمایت از تولید داخلی، بر اساس قیمت،ارزش کالا و ویژگی هایی مثل حجم ،وزن و غیره باشد.

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر درآمد کشاورزی

طبق ماده ۸۱ تصویب مجلس شورای اسلامی : دارایی حاصل از فعالیتهای کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری،  دولت را موظف به منع دریافت مالیات کرده است.

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر درآمد مشاغل

 مالیات بر درآمد مشاغل شامل کسبه ها، تجار و بازرگانان، پیشه وران، اصناف و بازاریان و کلا همه ی اشخاصی که از  این مشاغل درآمد کسب می کنند به پرداخت مالیات بر درآمد مشاغل ملزم هستند.مالیات بر درآمد مشاغل فقط برای اشخاص حقیقی است.

 1. خدمات مالیاتی مالیات بر درآمد اتفاقی

مطابق ماده ۱۱۹ : درآمد حاصل از معاملات بلاعوض و یا محاباتی و یا حتی اگر به عنوان جایزه باشد و یا هر شکل دیگری باشد توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی بدست آید مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی خواهد بود.

 1. روند خدمات مالیاتی پس از ثبت شرکت

تمامی شرکت ها حداکثر بعد از دو ماه از ثبت شرکت و قبل از اینکه فعالیتی داشته باشند باید در سازمان امور مالیاتی کشور تشکیل پرونده داده و کد اقتصادی مخصوص به خود را دریافت کنند این کد نحوه فعالیت شرکت را مشخص می کند.

خدمات مالیاتی پس از ثبت شرکت بدین گونه است: