ثبت نام کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی کدی 12 رقمی هست که پس از تشکیل پرونده و تکمیل اطلاعات آن در اداره امور مالیاتی منطقه خود به شرکت و یا شخص حقیقی شما اختصاص داده می شود . کد اقتصادی به منزله این است که شخص یا شرکت شما در اداره امور مالیاتی دارای پرونده می باشد.

 

چرا باید کد اقتصادی دریافت کنیم ؟

اشخاص حقیقی یا حقوقی برای انجام معاملات رسمی ( خرید و فروش و خدمات ) با هر ارگان یا سازمان و حتی اشخاص حقوقی دیگر ، مستلزم دریافت کد اقتصادی می باشند و بدون داشتن کد اقتصادی انجام معاملات مقدور نمی باشد.اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل ( حقیقی ) موضوع قانون مالیات های مستقیم مکلفند نسبت به ثبت نام در نظام مالیاتی کشور اقدام نمایند و کد اقتصادی دریافت کنند .

 

جرائم عدم ثبت نام کد اقتصادی

در صورت عدم رعایت مفاد این دستورالعمل از طرف اشخاص ذی‌ربط، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های وابسته از ارائه‌ی هرگونه تسهیلات به این اشخاص خودداری می‌کند. عدم صدور صورت ‌حساب یا عدم درج کد اقتصادی و همچنین عدم رعایت این دستورالعمل علاوه بر بی‌اعتباری دفاتر مربوطه از حیث مالیاتی و جرایم مندرج در ماده‌ی ۸ قانون تعزیرات حکومتی، مشمول جرایم زیر می‌شود:

 

  • برای بار اول جریمه‌ای معادل ۲ برابر مبلغ مورد معامله

 

  • برای بار دوم تعطیلی محل کسب یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت ۳ ماه

 

  • برای بار سوم حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه برای اشخاص متخلف و در مورد اشخاص حقوقی برای مدیر یا مدیران مسئول شرکت

 

مراحل دریافت کد اقتصادی

اول از هر چیزی باید شرکت شما در ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد و به همراه مدراک زیر به نزدیکترین اداره مالیات محل خود برای تشکیل پرونده اقدام کنید :

مرحله اول : پیش ثبت نام اینترنتی در سایت سازمان امور مالیاتی کشور

پس از ورود در سایت tax.gov.ir از سمت راست اولین گزینه سامانه ثبت نام الکترونیک را انتخاب کرده پیش ثبت نام را انجام میدهید نقطه شروع فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام می باشد. در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت می شود شامل اطلاعات ثبتی شرکت و اطلاعات مدیرعامل و هیئت مدیره می باشد. در ادامه پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تایید ننمایید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

 

مرحله دوم : صحت سنجی اطلاعات

در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و بررسی شده و صحت آن مورد آزمون قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی یافت شود، موضوع با پیامک به شما اطلاعات داده شده و شما مجدد باید وارد سامانه پیش ثبت شده و مرحله اول را تکرار نمایید و در صورت تایید اطاعات اولیه برای شما پیامک حاوی رمز و کاربری برای ورود به سامانه و تکمیل اطلاعات ارسال می گردد .

 

مرحله سوم : اعتبار سنجی و رسیدن به وضعیت 44

بعد از مرحله دوم که رمز و کاربری برای شما جهت تکمیل اطلاعات ارسال گردید و شما اطلاعات تکمیل کردین در اخر سر گزینه تایید نهایی اطلاعات را کلیک میکنید و اطلاعات شما در اینجا ثبت و مرحله ثبت نام اینترنتی تمام می شود و شما در وضعیت 44 در سامانه ثبت نام قرار میگیرید.

 

مرحله چهارم : تحویل مدارک فیزیکی به داره مالیات و رسیدن به مرحله 45

در این مرحله مدارک شرکت و اعضا شامل موارد زیر را به اداره مالیات حوزه خود تحویل میدهید اگر مشکلی در مدارک و ناقصی وجود نداشته باشد بعد از 7 روز کاری با صدور کد اقتصادی 12 رقمی برای شما وارد وضعیت 45 می شوید .

وضعیت 45 به این معنا بوده که شما همه اطلاعات و مدارکی که اداره دارایی از شما مطالبه میکرد را ارائه کرده‌اید و پروندتان تکمیل گردیده است و لازم به توضیح می باشد جهت ثبت نام و دریافت گواهی ارزش افزوده ابتدا باید پرونده شما وضعیت 45 داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز دریافت کد اقتصادی

1- دریافت و تکمیل دفترچه اشخاص حقوق (از خود سایت tax.gov.ir قابل دانلود و پرینت می باشد)

2- کپی شناسنامه و کپی کارت ملی همه‌ی اعضای هیئت مدیره (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل شناسنامه و کارت ملی همراه کپی باشد)

3- آگهی تأسیس شرکت و تغییرات ثبتی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)

4- کپی اساسنامه‌ی شرکت (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)

5- کپی اظهارنامه ثبتی ، شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‌های غیر سهامی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)

6- کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)

7- کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تأسیس قید گردیده است . در صورت استیجاری بودن کپی اجاره نامه رسمی (کپی یا باید برابر اصل باشد یا اصل مدارک همراه کپی باشد)

8- چند عدد سربرگ شرکت همراه با مهر شرکت در ضمن یا باید خود مدیر عامل برای تشکیل پرونده حضور داشته باشد یا یکی از اعضای هیئت مدیره یا نماینده قانونی و وکیل شرکت (در آخر سر کد اقتصادی پس از تکمیل و صدور فقط به خود مدیر عامل تحویل می شود)

 

دریافت کد اقتصادی به عنوان وسیله ای جهت احراز هویت اشخاص، جز جدانشدنی فرایند تجاری می‌باشد. روند تهیه مدارک و ارایه آنها وهم چنین طی مراحل دریافت این کد نیازمند انجام پروسه ای است که بهتر است انجام آن توسط افرادی کارشناس و خبره صورت گیرد.