قانون پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان چیست؟

این قانون شامل چه کسانی می‌شود؟

چگونه باید در سامانه مودیان ثبت نام کرد؟

نحوه استفاده از سامانه چگونه است؟

اینها تنها بخشی از سوالات و ابهاماتی است که برای دارندگان پایانه‌های فروشگاهی به وجود می‌آید.

استفاده از دستگاه های پرداخت الکترونیک ، باعت سهولت در دریافت پول فروش کالا و محصول میشود اما دارندگان دستگاه های کارتخوان باید از قوانین مربوطه هم اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند.

 

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان 

سازمان امور مالیاتی برای ساماندهی واحدهای صنفی و تجاری قانون مشخصی را تعریف کرده است قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دستورالعمل این سازمان برای نحوه ثبت نام و پرداخت مالیات است. کلیه اشخاصی که در قانون مشخص شده است باید برای ثبت نام در سامانه مودیان اقدام کنند بدون ثبت نام در این سامانه امکان دریافت پایانه های فروشگاهی وجود دارد اما در صورت وجود مشکل در پرداخت مالیات جریمه‌های سنگینی در انتظار شما خواهد بود این سامانه در واقع پل ارتباطی واحدهای صنفی و تجاری با سازمان امورمالیاتی میباشد.

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، در 6 فصل با ماده‌ها و تبصره‌های مختلف تدوین شده است در مجموع 29 ماده قانونی برای اطلاع دارندگان دستگاه های کارتخوان وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 

فصل اول

تعاریف – شامل مواد قانونی 1

فصل دوم

تکالیف اشخاص مشمول – شامل مواد قانونی 2 الی 14

فصل سوم

تکالیف سازمان، دستگاهها و مراجع ذیربط – شامل مواد قانونی 15 الی 16

فصل چهارم

تشویق‌ها و تسهیلات – شامل مواد قانونی 17 الی 21

فصل پنجم

ضمانت‌های اجرایی – شامل مواد قانونی 22 الی 25

فصل ششم

نظارت بر اجرا – شامل مواد قانونی 26 الی 29

پایانه فروشگاهی چیست؟

طبق قانون پایانه های فروشگاهی ، رایانه ، دستگاه کارتخوان بانکی ، درگاه پرداخت الکترونیکی و تمام وسایلی که امکان اتصال به شبکه پرداخت اینترنتی را داشته باشند به عنوان پایانه شناخته میشوند برای تمامی این وسایل باید ثبت نام در سامانه مودیان انجام شود تمامی این دستگاه ها میتوانند از دریافت صورتحساب مالیات الکترونیکی برخوردار شوند دارندگان پایانه فروشگاهی باید در سامانه مودیان ثبت نام کرده و صورتحساب خود را صادر کنند.

 

حافظه مالیاتی چیست؟

حافظه مالیاتی فضایی برای ثبت و نگهداری اطلاعات صورت حساب ‌های الکترونیک هر مودی است هر حافظه مالیاتی یک کد شناسه دارد که توسط سازمان تعریف می‌شود در هنگام ثبت نام مودی می‌تواند کد حافظه مالیاتی خود را دریافت نماید مودی برای ثبت اظهارنامه‌ها و صورتحساب‌های الکترونیک باید از حافظه الکترونیکی مالیاتی استفاده کند. این حافظه می‌تواند به شکل سخت افزاری یا نرم افزاری باشد اما استفاده از آن زیر نظر سازمان امور مالیاتی خواهد بود.

سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان پل ارتباطی سازمان امور مالیاتی با مشمولان دریافت صورتحساب الکترونیک مالیات است برای تمامی ثبت نام کنندگان در این سامانه کارپوشه و پروفایل اختصاصی تعریف شده است. هر پروفایل هم دارای کد شناسه است که مختص به واحد صنفی تعریف می‌شود در پروفایل هر مودی، تبادلات مالی و صورتحساب‌های الکترونیک مالیاتی گذاشته می‌شود مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی مالیات، سامانه مودیان است. بنابراین به عنوان یک فعال صنفی باید نحوه کار با این سامانه را آموزش ببینید.

چرا باید از سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی استفاده کنیم؟

تمامی مشمولان پرداخت مالیات که از درگاه‌های الکترونیکی و پایانه‌های فروشگاهی استفاده می‌کنند، موظف به ثبت نام در سامانه مودیان هستند. اما اینکه چرا باید از قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تبعیت کنیم، بحث دیگری است. پرداخت مالیات روز به روز در حال تغییر و تحول است. نحوه دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی و صدور صورتحساب‌های مربوط به آن، در حال الکترونیکی شدن است. نحوه کار و آموزش ثبت نام در سامانه مودیان، چیزی نیست که بخواهید از آن غفلت کنید. جریمه‌های مالیاتی سنگین در انتظار مشمولانی خواهد بود که صورتحساب خود را به موقع پرداخت نکنند. پر کردن اظهارنامه دستی برای واحدهای صنفی دارای درگاه الکترونیک در حال حذف شدن است. برای فعالان اقتصادی در سامانه مودیان، صورتحساب الکترونیک صادر می‌شود

دوره آنلاین قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مویان و قانون مالیات بر ارزش افزوده میتواند شما را با نحوه استفاده از این سامانه و پرداخت مالیات آشنا کند

 

چگونه در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنیم؟

برای در سامانه مودیان مالیاتی کشور باید به آدرس سامانه مودیان وارد شوید پس از آن میتوانید مراحل ثبت نام را گام به گام جلو بروید و ثبت نام در هشت مرحله خلاصه میشود که شامل موارد زیر میشود:

ورود به پیش ثبت نام

تایید شماره همراه

ثبت و تایید اطلاعات شخصی اصلی

ثبت اطلاعات پایه (شرکا و اعضا)

تایید نهایی اطلاعات توسط مودی

ارسال اطلاعات کاربری ثبت نام

ورود به ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات

تایید نهایی توسط مودی

با ورود به سامانه مودیان مالیاتی، تمامی پرونده‌های الکترونیک مالیاتی مرتبط با کد ملی مودی به او نشان داده می‌شود. بنابراین هر مودی ممکن است چندین پرونده و صورتحساب الکترونیک مالیاتی در کارپوشه خود داشته باشد. شما می‌توانید برای ورود اولیه از نام کاربری و رمز عبوری که در گذشته برای ارائه اظهارنامه خود در اختیار داشتید استفاده کنید. پس از آن باید ثبت نام خود را کامل کرده و اطلاعات کاربری جدید دریافت کنید. 75% جریمه برای عدم ثبت نام در سامانه مودیان امور مالیاتی، در نظر گرفته شده است. با این وجود بهتر است هر چه زودتر برای ایجاد پروفایل اقدام کنید.

کارشناسان موسسه شهر ارقام همراه صاحبان کسب و کارها خواهند بود.

با مشاوران ما در تماس باشید.