مالیات حقوق چیست؟

 

طبق ماده ۱ قانون مالیات مستقیم کلیه افراد حقوقی و حقیقی موظف هستند بابت درآمدی که از طریق فعالیت‌های شغلی، اقتصادی، خدماتی و… کسب می‌کنند، مالیات بپردازند.
این مالیات، مالیات بر درآمد (مالیات حقوق) نامیده میشود و از اهمیت بالایی برخوردار است. در یک دسته‌بندی کلی باید بگوییم که مالیات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از مالیات مستقیم و غیر مستقیم.

 

مالیات مستقیم: این مالیات به‌طور مستقیم از درآمد اشخاص و دارایی آن‌ها (حقوقی یا حقیقی) کسر می‌شود؛ مثل مالیات بر دارایی یا مالیات بر درآمد.

مالیات غیرمستقیم: مالیاتی است که به قیمت خدمات و کالا تعلق می‌گیرد و برای مصرف‌کننده قابل پرداخت است. مثل مالیات وارادات و مالیات بر ارزش افزوده.

 

بر اساس ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) و تبصره‌ای که این ماده قانونی دارد، این مالیات جزء مالیات‌های تکلیفی به‌حساب می‌آید. مالیات تکلیفی یعنی اینکه شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل وظیفه کارفرما است و پرسنل نسبت به مالیات بر درآمد حقوق هیچ وظیفه‌ای ندارند. شرکت‌ها این امکان را دارند که با استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد، به ‌آسانی محاسبات مربوط به مالیات حقوق خودشان را انجام بدهند.

 

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات حقوق هستند؟

بر طبق همین ماده ۸۲ قوانین و مقررات مالیات‌های مستقیم بر درآمد ، ( شخص حقیقی که برای شخصی دیگر اعمال خدمت می‌کند، چه این شخص یک شخص حقوقی باشد و چه یک شخص حقیقی، در برابر تسلیم نیروی کاری‌اش برای اشتغال در ایران براساس کار یا مدت انجام شده آن که به‌صورت غیرنقد یا نقد تحصیل می‌کند، باید مالیات بپردازد.)
کلیه افرادی که به هر نوعی مشغول به کاری هستند و حقوق از کارفرما دریافت می‌کنند و دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، باید مالیات حقوق بپردازند. این افراد باید بخشی از حقوق خودشان را به‌عنوان مالیات به وزارت اقتصاد و دارایی ارائه دهند. میزان و پرداخت این مالیات در هر سالی متناسب با عواملی خاص متغیر است و طبق بخشنامه به تمامی بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان ارائه می‌شود. کارفرما وظیفه دارد تا این مبلغ را از حقوق کارکنان خود کسر کند و به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت نماید.

 

معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
در سال ۱۴۰۰ معافیت مالیاتی حقوق برای کارکنان با درآمد تا سقف ۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان درنظر گرفته شده است. در اصل کارکنان هر حقوقی که داشته باشند تا سقف ۴ میلیون تومان از پرداخت مافیات معاف هستند. مازاد این مبلغ در شش طبقه قرار می‌گیرد. هر طبقه دارای حقوق مالیاتی مشخصی است که حقوق بالای ۴ میلیون بر اساس این طبقات مورد بررسی مالیاتی قرار می‌گیرد.
مثلاً اگر کارمندی ۵ میلیون تومان حقوق بگیرد به خاطرمعافیت ۴ میلیون تومانی تنها برای یک میلیون تومان از حقوق دریافتی خود باید مالیات بپردازد. درآمد یک میلیون تومانی در طبقه اول جای می‌گیرد و نرخ مالیات آن ده درصد است. به‌همین دلیل حقوق ۵ میلیون تومانی در سال ۱۴۰۰ باید ماهیانه ۱۰۰ هزارتومان مالیات به دولت بپردازد. طبیعتا هرچه که درآمد زیادتر شود به طبع مالیات هم بالاتر می‌رود.

 

جدول محاسبه مالیات حقوق حقوق ماهیانه مالیات ماهانه

۱ ۴ میلیون تومان معاف از مالیات
۲ ۴ تا ۸ میلیون تومان ۱۰ درصد به ازای مازاد بر ۴ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان
۳ ۸ تا ۱۲ میلیون تومان ۴۰۰ هزار تومان + ۱۵ درصد مازاد بر ۸ تا ۱۲ میلیون تومان
۴ ۱۲ تا ۱۸ میلیون تومان ۱ میلیون تومان + ۲۰ درصد مازاد بر ۱۲ تا ۱۸ میلیون تومان
۵ ۱۸ تا ۲۴ میلیون تومان ۲ میلیون ۲۰۰ هزار تومان + ۲۵ درصد مازاد بر ۱۸ تا ۲۴ میلیون تومان
۶ ۲۴ تا ۳۲ میلیون تومان ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان + ۳۰ درصد مازاد بر ۲۴ تا ۳۲ میلیون تومان
۷ ۳۲ میلیون تومان به بالا ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان + ۳۵ درصد مازاد بر ۳۵ میلیون تومان به بالا

موارد معاف از مالیات حقوق
دانستید که مالیات حقوق چیست و بر چند قسم است. حالا در این بخش به توضیح مواردی خواهیم پرداخت که در سال ۱۴۰۰ معاف از مالیات حقوق هستند. به عبارت دیگر شما در صورت دریافت این موارد مشمول مالیات بر حقوقی نخواهید شد. موارد معاف از مالیات حقوق عبارتند از:

بازخرید مخصوص در زمان مرخصی

مبلغ مربوط‌به عائله‌مندی

هزینه‌های مربوط‌به فوق‌العاده ماموریت و همچنین سفر

پاداش و همین‌طور عیدی پایان سال

مابه التفاوت کمک هزینه‌ای که برای تهیه مسکن و همین‌طور تهیه خوار و بار در زمان بیماری

پرداخت می‌شود

حق مربوط‌ به شیر

پاداش برای ثبت‌نام در نهضت سوادآموزی

حقوق مربوط‌به ضمانت کسر از صندوق

مزایا پایان کار (سنوات) و همچنین خسارت مربوط‌به اخراج

پاداش مربوط‌به افزایش تولید و بهره‌وری