معافیت های مالیاتی 1400 برای مناطق کمتر توسعه یافته

درآمدهای خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری هم مشمول این قانون می‌شود. این اشخاص در مناطق توسعه یافته از زمان بهره برداری تا ۵ سال معاف از مالیات هستند. در مناطق کمتر توسعه یافته، معافیت مالیاتی تا ۱۰ سال محاسبه می‌شود. معافیت های مالیاتی 1400 برای کارگاه‌های تولیدی و خدماتی هم وجود دارد. برای بنگاه‌های تولیدی و خدماتی با بیش از ۵۰ پرسنل، با وجود شرایط خاصی امکان معافیت فراهم شده است. اگر تعداد نیروی کار شما نسبت به سال گذشته حداقل ۵۰% افزایش داشته باشد، از پرداخت یک سال مالیات معاف خواهید شد. در نظر داشته باشید که تمامی این افراد باید حداقل حقوق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت کنند. فهرست بیمه تأمین اجتماعی کارکنان هم برای تایید معافیت باید تهیه شود. در صورت کاهش تعداد نیروها، معافیت مالیاتی از شما برداشته می‌شود. این قانون، افراد بازنشسته، بازخرید و مستعفی را به عنوان کاهش تعداد نیروها در نظر نمی‌گیرد. واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه از 2 سال پرداخت مالیات معاف هستند. معافیت های مالیاتی 1400 برای واحدهای واقع در شهرک‌های صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته، برای 3 سال است. نرخ صفر مالیاتی مشمول واحدهای تولیدی و معدنی که شرایط زیر را داشته باشند، نمی‌شود:

مستقر در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان تهران

مستقر در شعاع ۵۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان

مستقر در شعاع ۳۰ کیلومتری سایر مراکز استان‌ها

مستقر در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرهای بالای ۳۰۰ هزار نفر جمعیت

البته در این بین واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات می‌توانند از امتیازهای مالیاتی استفاده کنند. لیست و فهرست شهرهای کمتر توسعه یافته، در هر ۵ سال تغییر می‌کند. در تعریف شهرهای کمتر توسعه یافته، شاخص‌های بیکاری و سرمایه گذاری در نظر گرفته می‌شود.

 

 

معافیت های مالیاتی 1400 اجاره املاک

معافیت های مالیاتی اجاره املاک از سال ۱۴۰۰ شامل تغییرات زیادی شده است. دریافت مالیات از مالکین واحدهای خالی، در حال اجرا ست. بنابراین بسیاری از مالکان با دادن اجاره یا انتقال سند به اعضای نزدیک و درجه یک خانواده، از مالیات خانه خالی فرار می‌کنند. با این حال اگر درآمد شما از اجاره املاک بیش از 4 میلیون تومان در ماه باشد، مشمول پرداخت مالیات خواهید شد. در قانون تعداد املاک اجاره مدنظر قرار نگرفته است بلکه تنها مجموع وجوه دریافتی مهم است. یعنی ممکن است با اجاره یک واحد مسکونی یا تجاری سقف ۴ میلیون تومان را رد کنید یا اینکه با اجاره چندین ملک بیش از ۴ میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشید. اگر بتوانید ثابت کنید که تنها راه درآمدی و منبع گذران زندگی شما از اجاره املاک است، مشمول پرداخت مالیات تا سقف ۴۸ میلیون تومان در سال نخواهیدشد.

 

 

معافیت های مالیاتی 1400 تعاونی‌های روستایی، عشایری و کشاورزی

تمامی درآمدهای تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه‌های آن‌ها، معاف از مالیات است. سیاست دولت حمایت از بخش کشاورزی و روستایی است. بنابراین می‌توانید با سرمایه گذاری در این بخش، از معافیت‌های مالیاتی استفاده کنید. بخش کشاورزی، روستایی و عشایری، بدون در نظر گرفتن موقعیت و جایگاه استقرار واحدها، از پرداخت مالیات معاف است.

 

 

معافیت های مالیاتی 1400 مراکز آموزشی، تربیتی و ورزشی

درآمد مراکز آموزشی، تربیتی و ورزشی و اماکن نگهداری از معلولین ذهنی به طور کامل از پرداخت مالیات معاف است. حتی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد که مجوز آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را داشته باشند، می‌توانند از مالیات معاف شوند. دانشگاه‌ها، مراکز آموزش غیرانتفاعی و مهد کودک‌های مناطق کمتر توسعه یافته هم از مالیات معاف هستند. حمایت دولت و به خصوص وزارتخانه بهداشت و سلامت کشور از مراکز نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی، آن‌ها را در لیست معافیت‌های مالیاتی قرار داده است.

 

 

معافیت های مالیاتی 1400 بیمه عمر و هزینه‌های درمانی خانواده

وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مراکز و موسسات بیمه به افراد و خانواده‌ها معاف از مالیات است. در این بین نوع قرارداد، نرخ بیمه و شرکت بیمه‌گر اهمیتی ندارد و این قانون شامل تمامی بیمه‌های عمر می‌شود. از طرف دیگر، هزینه‌های درمانی باید معاف از مالیات باشند. این هزینه می‌تواند برای شخص مودی یا افراد تحت تکفل او (همسر، اولاد، پدر، مادر، برادر و خواهر) باشد. اشتباه در نحوه محاسبه مالیات و اعمال آن در اسناد حسابداری شرکت، نه تنها ضررهای مالی در پی دارد، بلکه پای حسابرسان دولتی و جریمه‌های مالیاتی را هم به شرکت باز می‌کند.

 

 

معافیت های مالیاتی 1400 برای واحدهای صنعتی

کارخانه‌های تولیدی که محل استقرار آن‌ها در محدوده آبریز تهران باشد، می‌توانند با انتقال کارخانه به خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتر تهران، از مالیات معاف شوند. این موضوع شامل واحدهایی می‌شود که بیشتر از ۵۰ نیروی کار داشته باشند. معافیت این واحدهای صنعتی، از نوع معافیت بر درآمد است. مدت زمان معافیت هم می‌تواند بین ۱ تا ۱۰ سال متغیر باشد. از نظر قانون محدوده آبریز تهران شامل رودخانه حبله رود گرمسار، رودخانه زیاران، رودخانه‌های دماوند، جاجرود، دارآباد، دربند، اوین، فرحزاد، کن، کرج و کردان می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.